Projekt z SDH - jitter

Histogramy

 

Histogram jest kolejna metoda wizualizacji pomiaru jittera. Pokazuje on wartosci analizowanego parametru (czasu lub wielkosci) na osi x, z czestotliwoscia jego wystepowania os y . Histogram dostarcza poziom wgladu w zjawisko jittera, ktorego nie mozna osiagnac na podstawie obserwacji wykresu oka i dlatego jest on bardzo uzyteczny do zdiagnozowaniu problemu. Do badania i eliminacji problemu takie parametry jak czas opadania, narastania, okres, cykl moga byc przedstawione w postaci histogramu.

Na rysunku powyzej pokazano przykladowy histogram okresowego jittera. Z lewej strony widzimy ksztalt normalnej krzywej Gaussa, z kolei po prawej krzywa ma dwa pik, ktorych przyczyna jest wystepowanie drugiej i czwartej harmonicznej.

Z kolei na rysunku powyzej mozemy zauwazyc wykres oka i powiazany z nim histogram TIE. Wykres jest przesuniety, tak wiec w centrum znajduje sie punkt przeciecia pomiedzy dwoma oczami. Przebieg ma dwa wyrazne opadajace i wznoszace sie zbocza, wskazujace na obecnosc deterministycznego jittera, ale takze obie trajektorie sa rozmazane i niewyrazne, co wskazuje na obecnosc losowego jittera. Histogram utworzony na podstawie powyzszego diagramu, ma wyraznie widoczne dwie polaczone krzywe Gaussa – to wskazuje na losowy i deterministyczny jitter. Obliczenia dokonane na oku wskazuja, ze deterministyczny jitter ma szerokosc okolo , co przy szerokosci jittera losowego implikuje, ze to ten ostatni ma najwiekszy na zapelnienie „budzetu jittera”. Tutaj trzeba sie zastanowic co jest latwiej wykonac, czy zmniejszyc jitter losowy o kilka procent, czy o polowe jitter deterministyczny.

 

Copyrajt-Orajt 2007